Folyadékpótlás a nagy hőségben
A nagy melegben a szervezet gyorsan veszít vízkészletéből, ezért fontos, hogy a folyadékot folyamatosan pótoljuk, lehetőleg napi 3-4 literrel.
Tévhit azonban, hogy a jéghideg üdítő vagy víz hűti le legjobban a szervezetet nagy kánikula esetén. A túl hideg frissítő túlterhelheti a szervezetet, és akár ájulást is okozhat, így inkább szobahőmérsékletű folyadékot fogyasszunk. Az extrém meleg kivonja a vizet a szervezetből, aminek hatására esszenciális sókat és ásványi anyagokat is vesztünk. Ahhoz, hogy megakadályozzuk a kiszáradást, növelni kell a folyadékbevitelt, lehetőleg víz formájában. Emellett szintén apró, de mégis fontos részlet, hogy ne kizárólag ásványvizet vagy csapvizet fogyasszunk, hiszen a szervezetünk értékes sókat és ásványi anyagokat is veszít a nyári napsütésben, hanem gyümölcs levet, tejet, limonádét. Az alkohol és kávé fogyasztása viszont kifejezetten kerülendő a forró időszakokban, hiszen ezekkel épp ellenkező hatást érhetünk el: tovább dehidratáljuk a szervezetünket.
Ugyanakkor ne essünk a túlfogyasztás hibájába sem. A túlzott folyadékbevitellel akár hiperhidrációt is előidézhetünk, ami a végtagok ödémásodáshoz, fejfájáshoz, tompultsághoz, bágyadtsághoz és akár görcsökhöz is vezethet. Bizonyos betegségek esetén szintén nagyon szigorúan oda kell figyelnünk az orvosok által meghatározott folyadékbevitel betartására.
Érdemes elkerülni a legnagyobb kánikulát, a közvetlen napsütést, illetve a legmelegebb időszakokban a szabadtéri mozgást is. A nagy melegben iktassunk be több kisebb, könnyű étkezést, mert a kiadós, zsíros ételek fokozzák a meleg érzetet és a vízvesztést. Tanácsos levesek, gyümölcsök és nagyobb víz tartalmú ételek fogyasztása is.
Bárhová indulunk, vigyünk magunkkal vizet. Akár gyalog, akár autóval kerülhetünk olyan szituációban, amikor egy korty víz életmentő lehet.