Szeptember 29. - A Szív világnapja
Az 1998-ban alakult Szív Világszövetség, a World Heart Federation (WHF) missziós nyilatkozata szerint, egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez kell segíteni az embereket, a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése, gondozása által.
A WHO-val szoros együttműködésben dolgozó Szív Világszövetség kezdeményezésére, 2000 óta a világon mindenütt egyszerre, minden év szeptember utolsó vasárnapján tartják a Szív világnapját, ezzel felhívva a figyelmet, hogy a szervezetünk motorjának, a szívünknek is szüksége van az odafigyelésre és a gondoskodásra.
Sajnos manapság, a kardiovaszkuláris megbetegedések a világ vezető halálokai közé tartoznak. Sokan nem veszik elég komolyan, mindaddig míg nem szembesülnek maguk is a problémával. A mindennapi életbe bevezetett apró kis változtatásokkal csökkenthetjük a szívelégtelenség kialakulásának kockázatát.
De hogyan járulhatunk hozzá szívünk egészségének megőrzéséhez?
- Változtassunk táplálkozási és folyadékbeviteli szokásainkon! Az étkezés során törekedjünk a rostban gazdag táplálkozásra, valamint a cukrot helyettesítsük más természetes édesítőszerekkel pl.: méz, kókuszvirágcukor, agavészirup. A cukros üdítőitalok és gyümölcslevek helyett fogyasszunk vizet vagy egyéb cukormentes italokat pl.: teát, továbbá mérsékeljük az alkoholfogyasztást.
- Kapcsoljunk aktívabb életmódra! A rendszeres mozgás hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez és a közérzetünk is jobb lesz tőle. Optimális esetben hetente öt alkalommal mozogjunk 30 percet, ez lehet sétálás, táncolás, tornázás stb. Orvosunkkal egyeztessünk a számunkra legmegfelelőbb mozgásformáról és annak gyakoriságáról. Sokat segíthet, ha csoportosan kezdjük el a mozgást, hiszen így motiválhatjuk egymást.
- Le a cigarettával! A dohányzásról való leszokással rendkívül sokat tehetünk szívünk egészségéért, hiszen ezzel csökkentjük a szív-érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatát.
A fenti apró változtatások mellett, fontos, hogy rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálatokon.
Az alábbi jeleknél azonnal forduljunk orvoshoz:
- csökkent fizikai aktivitás
- kisebb terhelésnél is rögtön jelentkező fáradtság, gyengeség érzése
- erős szívdobogás érzése vagy szabálytalan szívverés
- nyugalomban is jelentkező légszomj
- étvágytalanság
- hirtelen testsúly emelkedés
- nem múló köhögés